NEWS

Fiji triathletes at the ITU World Champs in NZ

By Fergus Murray | 13 Nov, 2012

Fiji triathletes braved the cold Auckland weather to compete in the final International Triathlon Union (ITU) World Triathlon Series in New Zealand. The national team took part in the individual events in the competition which included swimming in the Auckland Harbour.

Youngest Fiji representative, 15-year-old Lui Pene took part in the 300 metre swim, 5km bike and a 3km run solo event. Isikeli Rawlinson made his world junior championship debut in the junior men’s race and three Fijian athletes competed in the age-group races, the first time Fiji has sent a team to the ITU Age-Group World Championships.

Results for our athletes are available here.

Related Event: 2012 Barfoot and Thompson World Triathlon Grand Final Auckland
20 - Oct, 2012 • event pageall results
Results: Elite Men
1. Javier Gomez Noya ESP 02:00:29
2. Jonathan Brownlee GBR 02:00:31
3. Sven Riederer SUI 02:01:18
4. Steffen Justus GER 02:01:40
5. Gregor Buchholz GER 02:01:46
6. Kyle Jones CAN 02:01:48
7. Dmitry Polyanskiy RUS 02:01:50
8. Ivan Raña Fuentes ESP 02:01:56
9. Richard Murray RSA 02:02:00
10. David Mcnamee GBR 02:02:06
Results: Elite Women
1. Anne Haug GER 02:10:48
2. Gwen Jorgensen USA 02:11:00
3. Barbara Riveros CHI 02:11:01
4. Lisa Norden SWE 02:11:03
5. Jodie Stimpson GBR 02:11:03
6. Rachel Klamer NED 02:11:09
7. Andrea Hewitt NZL 02:11:10
8. Kate Mcilroy NZL 02:11:12
9. Sarah True USA 02:11:20
10. Juri Ide JPN 02:11:21
Results: U23 Men
1. Aaron Royle AUS 01:57:17
2. Fernando Alarza ESP 01:57:20
3. Thomas Bishop GBR 01:57:21
4. Pierre Le Corre FRA 01:57:29
5. Ryan Fisher AUS 01:57:51
6. Matthew Sharp GBR 01:58:49
7. Jason Wilson BAR 01:59:15
8. Gregory Billington USA 01:59:32
9. Igor Polyanskiy RUS 01:59:40
10. Ryan Bailie AUS 01:59:50
Results: U23 Women
1. Non Stanford GBR 02:13:06
2. Sarissa De Vries NED 02:13:15
3. Joanna Brown CAN 02:14:12
4. Claudia Rivas MEX 02:14:26
5. Natalie Van Coevorden AUS 02:14:28
6. Sara Vilic AUT 02:15:06
7. Ashlee Bailie AUS 02:15:09
8. Lucy Hall GBR 02:15:11
9. Simone Ackermann RSA 02:15:24
10. Maaike Caelers NED 02:15:41
Results: Junior Men
1. Wian Sullwald RSA 01:01:44
2. Simon Viain FRA 01:01:58
3. Constantine Doherty IRL 01:01:59
4. Kristian Blummenfelt NOR 01:02:31
5. Gordon Benson GBR 01:02:45
6. Marcel Walkington AUS 01:02:58
7. Ryousuke Maeda JPN 01:02:59
8. Jorik Van Egdom NED 01:02:59
9. Eduardo Moreno Castañeda MEX 01:03:04
10. Dorian Coninx FRA 01:03:06
Results: Junior Women
1. Fumika Matsumoto JPN 01:08:33
2. Leonie Periault FRA 01:08:36
3. Tamara Gorman USA 01:08:39
4. Sarah Wilm GER 01:08:44
5. Maddie Dillon NZL 01:08:50
6. Amelie Kretz CAN 01:09:02
7. Sumire Ohara JPN 01:09:02
8. Elise Salt NZL 01:09:04
9. Georgia Taylor-Brown GBR 01:09:35
10. Luisa Condeço POR 01:09:40
Latest Regional News
more news →